Blog
spać na posiedzeniach można, ale chrapać się nie godzi
vantomas-galicja 1
vantomas-galicja 1 Tomasz Stelmach, politolog, radny powiatu tarnowskiego,poglądy konserwatywno-narodowe
38 obserwujących 2078 notek 720624 odsłony
vantomas-galicja 1, 16 lutego 2011 r.

Dziś w Polsce pikiety przeciw polityce Litwy …

 

Odbędą się dwie w dniu litewskiego święta narodowego … jedna w Warszawie o 18.00, druga o 11.00 w Gdańsku. Organizatorzy to :Stowarzyszenie Memoriae Fidelis, Liga Obrony Suwerenności oraz Federacja Organizacji Kresowych organizują w Warszawie i Gdańsku pikiety przeciw dyskryminacji Polaków na Litwie.
Tak to uzasadniają organizatorzy :
Obie pikiety urastają do rangi symbolu, bowiem 16 luty, który w tym roku wypada w środę - jest dniem niepodległości Litwy, świętowanym przez odrodzoną Republikę Litewską. 16 lutego 1918 roku “taryba” - Litewska Rada Państwowa proklamowała niepodległość Litwy. Niestety okres litewskiej niepodległości po latach 1990-91, gdy święto przywrócono - stał się dla Polaków czasem nasilającej się dyskryminacji ze strony litewskich władz. Z tego powodu w środę, na którą przypada wspomniana rocznica o godzinie 18.00 w Warszawie, przed ambasadą Republiki Litewskiej, Al. Ujzadowskie 14, a także o 11.00 w Gdańsku, pod konsulatem RL na ul. Heweliusza 11 zorganizowane zostaną protesty. Organizatorzy warszawscy apelują o wzięcie ze sobą świeczek z osłonami, na wietrzną pogodę lub lampionów.
 
Decyzja powyższa jest motywowana zarówno symboliką, jak i względami praktycznymi. Światło nadziei przyda się w tym trudnym czasie, gdy polskiemu szkolnictwu grozi z rąk władz litewskich likwidacja. Ponadto protest musi być dostrzegalny w momencie, gdy w okresie zimowym robi się wcześniej ciemno. Wcześniej bowiem w polskość na Wileńszczyźnie (gdzie Polacy stanowią większość) wymierzano rozmaite ciosy, teraz uchwała dla polskiego szkolnictwa jest wyrokiem powolnej śmierci poprzez “wykrwawienie“; tj. jeszcze szybszą ustawową likwidację szkół oraz eliminacje z nich języka polskiego. W stolicy pod ambasadą swoją obecność po raz kolejny potwierdzili husarzy na koniach. Są podejmowane wysiłki by ściągnąć również inne grupy rekonstrukcyjne.

W przypadku Warszawy inicjatywa wyszła ze strony Memoriae Fidelis i na tę grupę spadł główny wysiłek organizacyjny, przy wsparciu Federacji Organizacji Kresowych. W Gdańsku wszystko opiera się na działaniu Ligi Obrony Suwerenności, przy wsparciu miejscowych działaczy MF. Każda obecność się liczy - w dobie, gdy w lutym - marcu decyduje się los polskich szkół, toteż organizatorzy gorąco o nią apelują. Coraz więcej międzynarodowych organizacji interesuje się łamaniem praw człowieka na Litwie, zwłaszcza Polaków.
 
To szczególny czas. Nie można więc go zmarnować.

Inicjatorzy akcji apelują, by zabierać ze sobą znajomych oraz rozsyłać informację o proteście, gdzie się da. Można zabrać aparaty i kamery, zwłaszcza dobre (ciemność będzie rozświetlona przez świece), by uwiecznić protest i np. zrobić sobie zdjęcie z husarzem. Wszelkie aktualności związane z protestem podawane będą na stronie www.polskiekresy.pl w tym właśnie artykule.
 
Inf. za : stroną Polskie Kresy … vide : http://www.polskiekresy.pl/index.html?act=aktualnosci
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Liczniki tytuł image W EUROPIE Dziś jeszcze nie wiadomo, ale czas pokaże, jakie znaczenie dla przyszłości Europy będzie miał wybór Vaclava Klausa na prezydenta Republiki Czeskiej. Klaus wygrał z otwartą przyłbicą. Przeciwnicy zarzucali jego polityce anachronizm, więc na to przede wszystkim odpowiedział im w Parlamencie przed pierwszym głosowaniem.

Mówił wtedy: „Jeżeli nie chcecie brać pod uwagę tysiącletnich tradycji naszej cywilizacji, jej wartości chrześcijańskich, znaczenia tradycyjnej rodziny i szacunku dla życia ludzkiego, nie głosujcie na mnie, bo ja wartości te wyznaję. Jeżeli chcecie żyć w przyszłości wyznaczonej przez modne trendy, gdzie palenie będzie zabronione, a narkotyki będą tolerowane, gdzie małżeństwo będzie instytucją zagrożoną wymarciem, a na Ratuszu pojawiać się będą wyłącznie pary w celu rejestracji związków partnerskich, gdzie starych i chorych będziemy z litości pozbawiać życia, gdzie ktoś będzie nam nakazywał, co mamy jeść, pić i jak mamy mówić, wówczas ostrzegam, że to nie jest mój program. To nie jest moja wizja przyszłości.
Jeżeli pragniecie przyszłości, w której Republika Czeska nie ma bronić swoich interesów, a tylko biernie poddawać się woli urzędników z tej czy innej instytucji międzynarodowej – wtenczas także przyznaję, że jestem człowiekiem przeszłości. Jeżeli uważacie czeską koronę za taki przeżytek, że trzeba się go jak najszybciej pozbyć, wybierzcie któregoś z pozostałych kandydatów, bowiem ja będę wspierał istnienie naszej własnej waluty tak długo, dopóki będzie to korzystne dla obywateli Republiki Czeskiej. (…) Wierzę w Republikę Czeską. Wierzę w ludzi, którzy w niej mieszkają. Kocham swój kraj i będę tutaj nadal pracował, niezależnie od tego, jakim wynikiem skończą się dzisiejsze wybory. Ale przede wszystkim zawsze będę walczył o zachowanie naszej wolności i naszej suwerenności.”

Nie wygrał po tej mowie. Wygrał w trzecim głosowaniu.

NA ŚWIECIE 

 

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tagi

Tematy w dziale